Почетна / Диети (page 5)

Диети

Салата диета – лесно ги топи килограмите

Слабо ги помните правилата, мразите да готвите, а сакате да ги намалите килограмите? За Вас идеална е салата диета. Од сите диети, салата диета е најверојатно една од најлесните за усвојување, а многу лесно ќе отстраните до три килограми за месец дена. Салата диета се засновува на две основни идеи: една е доколку сакате да ја намалете телесната тежина морате ...

Повеќе »

Пролетна диета – исчистете го организмот и ослабете

Дојде пролетта и наместо да се радуваме и да бидеме полни со енергија ние се бориме со добро познатите симптоми: главоболки, слабост, умор, проблематичен тен … Пијте многу вода, билни чаеви, овошје и зеленчук. Освен тоа, треба да го отстраните вишокот на килограми до летната сезона кога не очекува купачи костим. Еве едена одлична детокс програма која ќе Ви помогне ...

Повеќе »

Десетдневна диета која навистина функционира

После зимата и насобрани прекумерни килограми време е да ја дотерате линијата. Доволно е од менито да ги исфрлете непотребните калории: слатките, печивата, лебот, тестенините, да ги намалите порциите и резултатите за брзо време ќе бидат видливи. Доколку во текот на зимските денови добивте некој килограм повеќе, сега е вистински момент да го смените режимот на исхрана и да ја ...

Повеќе »

Што е Perricone диета?

Дали сте и Вие една од оние личности кои веќе долго време размислува за диета? Постојат многу диети така да не е проблем да се одлучите за една од нив, баш како Perricone диетаta. Таа не гарантира губење на килограми, туку се темели на храна поради која ќе изгледате помлади Печен лосос Како една од најважните намирници се смета лососот. ...

Повеќе »

Здраво и лесно: За 10 дена 5 килограми помалку!

Ова не е една од брзите диети, од кои дополнително ќе Ви ослаби имунитетот, токму спротивно, таа нема никакви несакани ефекти, освен од посакуваната – намалување на килограмите! Доколку е потребно да во брз временски период ги намалите килограмите, а сепак ја преферирате здравата исхрана и не ги сакате ригорозните и брзи диети после кои Вашиот организам се исцрпува или ...

Повеќе »

Зелена диета

Ова диета е добра за намалување на килограмите, но и за детоксикација, затоа што е богата со диетални влакна кои го забрзуваат метаболизмот и дополнително го регулира зголемениот холестерол. Освен тоа, богата е со витамини и минерали кои се неопходни за посилен имунитет, како и за одржување на кисело базна рамнотежа на организмот. Основната храна која се користи во зелената ...

Повеќе »

Што е детокс диета?

Чистењето или детоксикација на организмот може да се изврши на неколку начини, а меѓу се повеќе популарни е детокс диета. Се работи за посебен режим на исхрана која се потпира на внесување на одреден вид на храна со помош на која од организмот се исфрлуваат сите штетни состојки. Чистење на организмот е потребно поради здравјето и поради подобро функционирање на ...

Повеќе »

Диета со лимон

Лимонот е здрав и одличен за подмладување на кожата. Зимата и долгото седење во затворениот простор го исцрпува нашето тело. Диета со лимон е одличен начин за подобрување и чистење на организам. Еднодневната диета со лимон се концентрира на внесување на храна и напивки кои по природен пат ќе го исчисти телото од штетните токсини. Диетата со лимон се темели ...

Повеќе »

Диета со портокал

Диета со портокал Сакате брзо да слабеете? Ви предлагаме ефикасна диета со портокал. Со помош на ова четири дневна диета килограмите се топат брзо, а ќе се чувствувате одлично затоа што во организмот ќе внесете многу витамини. ПРВ ДЕН Утрински појадок: Мусли со портокал Измешајте три исечкани суви сливи кои се пред тоа потопени во сок од портокал, еден исечен ...

Повеќе »

Слабеење со помош на банана

Витамините се многу важни за вкупното здравје на наш организам. Одржуваат потребен ниво на хемоглобин, ензими, белковини, минерали и шеќер во крвниот систем. Витамините се важни за развој и здравје на коските, забите, мускулите, косата, кожата и нервниот систем. Активно учествуваат во заштитата на срцето а помагаат и кај ослободувањето на енергија од храната. Едно од овошјата кое содржи големо ...

Повеќе »