Почетна / Диети (page 4)

Диети

ЛИФТИНГ ДИЕТА – НАМАЛЕТЕ ГИ КИЛОГРАМИТЕ И ПОДМЛАДЕТЕ СЕ!

Диетата на американскиот дерматолог Nicholas Pericone не само што ги намалува килограмите туку и ги бриши брчките. Според Pericone знаковите на стареењето не се неизбежна судбина. Како би ги избришале брчките, мора да ги запрете процесите кои предизвикуваат воспаленија и го забавуваат обновувањето на кожата. Се прашувате како? Тајната е во збогатувањето на храната со антиоксиданси, белковини и масни омега ...

Повеќе »

Оптимално и брзо слабеење во лето

Вообичаено кога забележуваме дека треба да го изгубиме вишокот килограми, почнуваме да размислуваме за сè од што треба да се откажеме во исхраната. Но, не се состои сè само во откажувањето, туку и во додавањето на некои клучни состојки кои придонесуваат за намалувањето на апетитот и слабеењето на здрав начин. Затоа ви нудиме начин да ослабнете брзо на здрав и ...

Повеќе »

Рецепт за Смути кој ова лето ќе ви даде енергија

Во текот на летните месеци, под влијание на високите летни температури нашето тело губи повеќе течности од вообичаено. Внесот на течности во телото е многу битен за одржување на балансот на организамот и неговото правилно функционирање. За да се чувствувате подобри, поенергични, полни со елан, денес Ви нудиме вкусен рецепт за Смути со банана, киви и Spirulina Pacifica. Ова вкусно ...

Повеќе »

Чудесен напиток од магдонос кој ги топи килограмите

Се што ви е потребно е само струкот (половината) од магдоносот, лимон и чаша вода, за пет дена со сигурност ќе намалете три килограми. Доколку сакате за кратко време да се ослободите под вишокот на килограми, пробајте со едноставен природен напиток, кој е здрав и ефикасен во борбата против мастите. Потребно ви е само струкот од магдоносот (половината), лимон и ...

Повеќе »

Диета со Зелено кафе- рецепт за витко тело

Со летото веќе на самиот праг, доколку веќе не сте започнале време е да се подготвите за да бидете во топ форма за претстоечката летна сезона која воедно е и сезона на одмори. Доколку сеуште не сте започнале да правите диети и да вежбате, не чекајте го последниот миг за да правите неефикасни и исцрпувачки диети во период од 10 дена ...

Повеќе »

ДИЕТА СО МЕД!

Со помош на мед не само што ќе се решите од настинката, туку ќе се решите и од вишокот на килограми. Дознајте како да го искористете овој благ и здрав подарок од природата и започнете ја диетата со мед! Вистинска детокс напивка со моќниот мед може за брзо време да го намали “појасот“ околу Ваш струк. Само внимавајте да се ...

Повеќе »

Есенска детоксикациска диета

Есента е годишното време кое ни носи многу здрави и вкусни намирници кои ќе Ви помогнат правилно да се храните, да го забрзате метаболизмот, но и да ја спроведете детоксикациската диета која и е потребна на Вашиот организам. Иако постои тенденција дека е ова време кога се јаде помалку овошје отколку во летото, важно е и сега да ја задржите ...

Повеќе »

Како да ослабите со помош на вода?

Дали се одлучивте да почнете со диета? Доколку е Вашиот одговор потврден тогаш сигурно размислувавте за тоа кои измени ќе внесете во свои прехранбени навики. Помеѓу различните начини за слабеење постои и оној со помош на вода. Кој пред јадење пие вода полесно ги намалува килограмите. До тој резултат има дојдено една американска студија. Само две чаши вода секој пат ...

Повеќе »

Диета со сурова храна

Поборниците на суровата храна пропагираат консумирање на свежа и не преработена храна од билно потекло. Теоријата на ова идеја се засновува на идејата дека храната не треба да се изложува на температура поголема од 50 степени, затоа што на тој начин се губат важните ензими, кои овозможуваат подобра апсорпција на хранливите состојки од намирниците. Исто така со ваквиот начин на ...

Повеќе »

Диета по рецептот на Марија Антоанета

Француската кралица често уживала во слатките, пикантните специјалитети и врвни гурманлаци. Како тогаш успеала да ја одржи витката линија и обемот на струкот од само 58 сантиметри? Ви откриваме дворските тајни од 18. Век. Марија Антоанета, француската кралица запомнета е по изјавата ῎Нека јадат колачи῎, и својот живот го поминала водена по тоа правило. Кралицата уживала во слатките, се препуштала ...

Повеќе »