Почетна / Диети (page 3)

Диети

Здрави појадоци за одржување на витка линија

Витката линија не се добива преку ноќ, но затоа пак доколку секое утро консумирате соодветен појадок чувството на глад ќе се смали а со тоа и внесените калории во текот на денот. Изреката ‘’појадувај како цар’’ има вистинска смисла кога калориите внесени наутро најбрзо се трошат во текот на денот за разлика од оние внесени навечер кои по завршетокот на сите ...

Повеќе »

Диета според крвната група

Дали консумирњето на производи базирани на вашата крвна група – 0, А, B, или АB претставуваат клучен индикатор за здрава диета и голем број на намалени килограми? D’Adamo креаторот на овој начн на исхрана тврди дека храната која ја консумирате делува така што креира хемиска реакција со вашата крвна група. Доколку следите исхрана по вашата крвна група вашето тело подобро ...

Повеќе »

Како да го подобрите својот метаболизам?

Забрзувањето на метаболизмот е ”светиот грал” на слабеењето, но затоа пак колку брзо телото ги согорува калориите зависи од неколку фактори. Некои луѓе наследуваат брз метаболизам. Мажите имаат тенденција да согоруваат повеќе калории од жените па дури и кога се одмараат. А за повеќето луѓе пак, метаболизмот се забавува по 40 тата година. Иако не е можно да се контролираат ...

Повеќе »

Најдобрите намирници од вашата кујна за слабеење

Што е потребно да консумирате на дневна основа за да ја одржувате својата тежина и да го изгубите по природен пат вишокот на килограми? Ова е едно од најчестите прашања кои ги добиваме затоа денес со вас споделуваме неколку совети кои веруваме ќе ви користат. Која храна е најдобра за губење на вишокот на килограми? Супер-храната е комбинација на храна ...

Повеќе »

Органска храна за здрав живот

Различните народи во светот различно го дефинираат поимот здравје. Во принцип, суштината на сите размислувања е постигнувањето на рамнотежа помеѓу телото и духот, доколку тој одос е балансиран, тогаш може да се смета дека човекот е здрав. Старите Кинези велат”Ти си она што јадеш, размислувај добро за храната која ја консумираш”, алудирајќи на тоа дека постои разнолика енергија  ,во различните ...

Повеќе »

Боранија, идеален продукт за дијабетичари

Покрај тоа што го регулира нивото на шеќерот во крвта, овој зеченчук исто така ги чува видот и здравјето на коските. Освен што содржи моќни антиоксиданси како што се витамин Ц и бета-каротин, во составот на боранијата влегува и манган, кој е важен за разни хемиски процеси во организмот, вклучувајќи разложување на холестеролот, јаглените хидрати, протеини, а вклучен е и ...

Повеќе »

5 најдобри оброци после вежбање

Напредните вежбачи добро знаат колку е важен изборот на храна кој ќе го конзумираат после тренингот, но повеќето активни луѓе е понатаму не придаваат големо значење на тоа. Сепак, ако сакате најдобри резултати треба да се задржите на одредени намирници. 1. Цвекло Овај необичен зеленчук има црвен пигмент бетацијанин, кој е одличен антиоксидант, помага за пренос на кислород во мускулите ...

Повеќе »

Намалување на вишокот килограми со вода

Според истражување спроведено на Универзитетот во Бирмингем, многу е важно да внесувате и по половина литар вода пред секој оброк. Во ова истражување учествувале 84 личности кои имаат проблем со тежината. Во текот на 12 недели, тие консумирале поголемо количество вода пред јадењето, додека пак 43 од нив добиле упатство да почнат со јадење замислувајќи дека желудникот им е веќе ...

Повеќе »

Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да го решите тој проблем..

Во кои делови од телото најбрзо се дебелеете? Во кои делови од телото сакате да го забрзате топењето на акумулираните масти? Прифаќањето дека можеби сте ставиле некој вишок на килограми е една работа, жалењето околу тоа е друга, а превземањето на соодветни промени во стилот и начинот на живеење е трета работа. Секој од овие чекори е битен сам по ...

Повеќе »

Придобивки од конзумирање на вода со лимон

Многу нутриционисти сметаат дека пиењето вода со лимон може значително да влијае врз намалување на телесната тежина. Ова не е уште еден мит за слабеење, напротив тоа е реалност. Конзумирањето на вода со лимон навистина помага во слабеењето, а исто така помага и во исфрлање на токсините од телото, ја зголемува енергијата и ја чисти кожата. Пиењето вода со лимон ...

Повеќе »