Почетна / Диети (page 2)

Диети

Зошто ни се потребни суплементи и кои суплемeнти ни се потребни?

Не постои генерализиран одговор на ова прашање затоа што секој поединeц има индивидуални нутритивни потреби и недостатоци од нутриенти. Со недоволно плодната почва, и квалитетот на храната постојаното присуство на хемикалии во нашето секојдневие може да ја блокира апсорпцијата на нутриенти , постојат периоди кога не е возможно да го добиеме она што на нашиот организам му е потребно од ...

Повеќе »

Кои додатоци во исхраната им се потребни на жените?

Единствен план за исхрана и исти суплементи во исхраната со цел постигнување на оптимално здравје е исто како да барате фармерки во една иста големина кои треба да им одговараат на сите жени. Жените од секоја возраст се обидуваат да влезат во одреден план кој е генерички со цел да се чувствуваат добро. Секој од нас е индивидуалец во секое поле, ...

Повеќе »

Диетални бомбици без печење

Кокос, гранола и кора од лимон овие диетални бимбици ги прават неодоливи. Потребни состојки: 1 шоља микс од гранола за колачи 1/2 шоља кокосови снегулки 1 лажица чиа семе 2 ситно изрендани кори од лимон 8 суви урми ситно исецкани без семка 1/2 шоља ситно исецкани бадеми или лешници 1 лажица вода 2 лажици кокосово масло 2 лажици мед Упатство ...

Повеќе »

Домашни безглутенски диетални тестенини

Диетата без глутен е одлична за секој од нас не само за лицата кои имаат интолеранција на истиот. Доколку никогаш не сте подготвувале домашни тестенини а посебно не здрави тогаш врреме е да го испробате овој прелесен рецепт за две лица или пак за два оброци за едно лице. Доколку сакате да направите за повеќе лица, дуплирајте ги состојките соодветно ...

Повеќе »

Рецепти за подготовка на сладок компир на 3 начини

Слаткиот компир (Батат) може да се подготвува на повеќе начини, било да станува збор за благи или пак солени рецепти. Со оглед на тоа што во нашето поднебје не преовладува премногу овој вид на компир и не е застапен во традиционалната кујна време е да научиме заеднички како да го подготвуваме – но на еден здрав но воедно вкусен начин. ...

Повеќе »

Бомбици со кокос и бадеми – вкусен диетален десерт

Дали чуствувате грижа на совест секој пат кога пробувате нешто благо? Доколку сте љубители да си каснете нешто благо секогаш постојат поздрави верзии на вашиот омилен десерт, што во основа би вклучило поздрави намирници, помалку шеќер и секако одличен вкус. Потребни состојки: – 50 грама мелени бадеми; – 200 грама кокос; – 1 лажица јаворов сируп; – 1 лажица сок од ...

Повеќе »

Анализа на УН диетата

Зборот диета е изведен од зборот ”diet” што всушност значи начин на исхрана. Многу често се случува поради обемниот број на обврски, динамичниот начин на живеење, консумирањето на бза храна, слатки, дедоволна физичка активност, зголемен внес на јаглехидрати и пред се неизбалансирана исхрана да дојде до зголемен број на килограми. Оваа диета има за цел, покрај намалување на вишокот на ...

Повеќе »

Диета со Зелено кафе- рецепт за витко тело

Со летото веќе на самиот праг, доколку веќе не сте започнале време е да се подготвите за да бидете во топ форма за претстоечката летна сезона која воедно е и сезона на одмори. Доколку сеуште не сте започнале да правите диети и да вежбате, не чекајте го последниот миг за да правите неефикасни и исцрпувачки диети во период од 10 ...

Повеќе »

Слабеење во лето со помош на зелено кафе

Како ефективно да ги намалите килограмите ова лето и да имате совршено тело ? #СЛАБЕЕМЕ ДО #ЛЕТО СО #ЗЕЛЕНО КАФЕ#GREEN COFFEE DIETSUPPORT беше наименувана 30 дневната кампања на GreenCofee Diet Support со кој покрај едукацијата за производот споделувани беа и одлични совети за слабеење. Овој одличен производ гарантира слабеење но затоа пак потребна е и посветеност од ваша страна во поглед ...

Повеќе »

Напиток со ѓумбир кој го топи салото на стомакот

Ѓумбирот е одличен додаток во исхраната кој ќе ви помогне да ја елиминирате подуеноста, докажано делува при појава на гасови во стомакот, лошење, ја регулира дигестијата, го подобрува метаболизмот а воедно ги елиминира и мастите. Колку често го консумирате во вашата исхрана? Ви препорачуваме да го вклучите почесто во планот за исхрана барем 3-4 пати неделно наутро и пред секој ...

Повеќе »