Почетна / Активен живот (page 5)

Активен живот

9 вежби за цврсти и обликувани раце

Подобрете го вашиот бицепс, трицепс и рамена со овие поврзани вежби Како овој трениг работи? „Не ви треба фенси опрема, за да имате силни обликувани раце и рамена,“ вели тренерот Тод Дуркин кој ја создаде оваа 360 рутински тонирана вежба за рака, исклучиво за фитнес. „Само ти требаат правилните потези“. Потребни реквизити за овие вежби ви  се : тегови до ...

Повеќе »

ДЕНЕСКА Е ВЕЛИКИ ПЕТОК – ДЕНОТ НА ХРИСТОВОТО РАСПЕТИЕ!

Велики петок освен  Велипеток уште се вика и Распет петок затоа што на овој ден е распнат Исус Христос. Поради тоа овој ден се смета за најтежок празник во годината, тогаш не се работи дури и не се готви храна. Се вели дека на овој ден не треба да се јаде, а камоли да се работи. Како на строг пост, ...

Повеќе »

ДЕНЕСКА Е ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК – ПОЧНУВААТ ГОЛЕМИТЕ ВЕЛИГДЕНСКИ ПРАЗНУВАЊА!!!

Велики четврток е најмногу познат по тајната вечера, апостолите и предавството. Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и затоа, според верувањата, не се расипуваат со години. Уште пред изгрејсонце домаќинките ги бојадисаа првите три црвени велигденски јајца, а црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, тајната вечера ...

Повеќе »

ЗАБОРАВЕТЕ ЈА ХЕМИЈАТА – ФАРБАЈТЕ ГИ ЈАЈЦАТА СО БОИ ОД ПРИРОДАТА!

За овој Велигден обидете се да ги обоите јајцата со природни бои. Испробајте ги техниките на боење со лушпи од кромид, спанаќ, цвекло или со кора од портокал. Правилото е едноставно во литар вода додадете 800 грама сечкан зеленчук. Доколку сакате да постигнете убаво розова боја, цвеклото исечете го на парчиња ставете ги парчињата во литар топла вода и додадете ...

Повеќе »

ДЕНЕСКА Е ЦВЕТНИЦИ – СПОМЕН НА СВЕЧЕНОТО ВЛЕГУВАЊЕ НА ИСУС ВО ЕРУСАЛИМ !!!

Денеска е Цветници, празник познат уште и како Цветоносна недела и Врбица секогаш е една недела пред Велигден. Се празнува во спомен на влегувањето на Исус Христос во Ерусалим, кога неговите ученици и симпатизери со цвеќе и врбови гранки, како и со својата облека му го постилале патот. Во спомен на ова свечено влегување на Исус во Ерусалим уште од ...

Повеќе »

ДЕНЕС Е ЛАЗАРЕВА САБОТА !!!

Овој ден се обележува како сеќавањето на последното чудо на Исус Христос една недела пред неговото страдање, смрт и васкрснување. Лазарева Сабота или Сабота на Св. Праведниот Лазар, воочи празникот Цветници, посветен е на воскреснувањето на Лазар од Витинија, кога Исус Христос после четиридневното престојување на Лазар во гробница го воскреснал од мртвите. Овој празник бил востановен во Ерусалим при ...

Повеќе »

ДЕНЕС НИ СТИГНУВА ПРОЛЕТТА !!!

Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почнува утре во 23 часот и 45 минути, а според најавите на астрономите, ќе се случи и помрачување на Сонцето. Во исто време на јужната полутопка на Земјата ќе настапи есента. Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и пет минути, Сонцето ќе изгрее во 5 часот и 39 минути, а ќе ...

Повеќе »

Драги дами среќен Ви 8ми март !

Меѓународниот ден на жената или Осми март е ден посветен на жените и се слави секоја година на 8ми март. Овој ден настанал како ден на борбата за економска, политичка и социјална рамноправност помеѓу жените и мажите. Швајцарија е последна земја во Европа која го вовела правото на гласот на жените. Многумина жени ја застапувале идејата за женските права. Сепак, ...

Повеќе »

ДЕНЕС ПОЧНУВА ВЕЛИГДЕНСКИОТ ПОСТ

По вчерашна Прочка, денес за православните верници  почнува големиот Велигденски пост, кој ќе трае се до Велигден, кој годинава се прославува на 12 април. Постот во христијанството не преставува само откажување од мрсната храна, туку има и духовна димензија. Датумот на почетокот на постите зависи од датумот на празнувањето на најголемиот христијански празник Велигден, кој православните верници го слават секогаш ...

Повеќе »

Денес земјата му простува на небото, а човек на човека! Простете и побарајте прошка

Прочка или Велики поклади е ден во православното христијанство на меѓусебно простување помеѓу верниците пред почетокот на Велигденскиот пост. Датата на Прочка се менува во зависност од датата на Велигден, и секогаш е точно на 7 недели пред Велигден. Од верски аспект, Прочка е една од манифестациите на искрената и пожртвуваната љубов кон ближните, кој треба да го следи примерот на Господ Исус Христос за безусловно и ...

Повеќе »