Почетна / Активен живот (page 4)

Активен живот

Неколку вежби за истегнување!

Правилното истегнување ќе ја зголеми вашата флексибилност и ќе го намали ризикот од повреди при зголемена физичка активност на лигаментите и мускулните ткива. Овај водич низ неколку слики покажува различни техники за подобрување на вашата рутина за истегнување.    

Повеќе »

3 едноставни вежби за слаб струк

Со три едноставни вежби за струк и областа околу стомакот ќе ги согорите вишокот на килограми, и ќе се осеќате позадоволни. 1. Зајакнување на горните стомачни мускули Легнете на подот. Повлечете ги стапалата поблиску до себе и ставете ги рацете позади главата. Подигнете се така да лактите ви ги допираат колковите. Повторете ја вежбата во две серии по 15 минути, ...

Повеќе »

НЕКА ВАШИТЕ РАЦЕ СОЗДАВААТ ПРАЗНИЧНА МАГИЈА!!!

Сите сакаме да ја прославиме Новата година и Божик во убаво уреден дом, а уште поубаво доколку креативните декорации ќе ги сработиме сами. Нова година и Божик се наближуваат – полека се планираат дружењата, дочекот на Новата година, Бадниковата вечер и Божиќните ручеци… Но можеби најголемата радост, посебно за најмалите, преставува украсување на елката, украсување на домот, дворот, балконот. Сите ...

Повеќе »

Намалување на вишокот килограми со вода

Според истражување спроведено на Универзитетот во Бирмингем, многу е важно да внесувате и по половина литар вода пред секој оброк. Во ова истражување учествувале 84 личности кои имаат проблем со тежината. Во текот на 12 недели, тие консумирале поголемо количество вода пред јадењето, додека пак 43 од нив добиле упатство да почнат со јадење замислувајќи дека желудникот им е веќе ...

Повеќе »

ДЕНЕС ПОЧНУВА ШЕСТОНЕДЕЛЕН БОЖИЌЕН ПОСТ!!!

За православните верници денес ( 28 ноември ) почнува шестонеделен Божиќен пост, кој му претходи на најрадосниот христијански празник Рожденство Христово – Божиќ. Верниците од утре до 6 јануари идната година треба да се воздржуваат од лоши мисли и храна. Постот се содржи од воздржување од мрсна храна, лоши мисли, страстни желби и лоши дела, како и во поминувањето во ...

Повеќе »

УЖИВАЈТЕ ВО ЕСЕНСКИТЕ КРЕАТИВНИ АКТИВНОСТИ СО ВАШИТЕ ДЕЦА

Препознатливите знаци на есента ги гледаме секој ден: лисја во златна и бакарна нијанса, костени, кукулички, желади и останати есенски плодови. Можеби некој не го сака ветерот, на некој му сметаат студените денови или дождот, но предлагаме да го искористете секој убав ден. Прошетајте се со Вашите деца и уживајте заедно во магијата на есента. Некогаш е доволно да трчате ...

Повеќе »

ПОМОГНЕТЕ МУ НА ВАШЕТО ДЕТЕ ДА ЈА НАУЧИ ЛЕКЦИЈАТА

Ве мачи дилема на кој начин да му помогнете на Вашето дете да ги научи лекциите кој ги учи во училиштето и  што подобро да ги запомни? Стекнувате ли впечаток дека Вашето дете брзо ги заборава претходните лекции? Според психолозите, процесот на заборавањето кај учениците почнува истиот момент кога се престанува со учењето. На меморијата сепак може да се влијае ...

Повеќе »

НАУЧЕТЕ ГО ВАШЕТО ДЕТЕ ДА ВОЗИ ВЕЛОСИПЕД БИДЕЈЌИ ТОА Е НАЈДОБРАТА АРЕОБНА АКТИВНОСТ

За раст, развој и координација на движењата – поред трчањето, најдобра ареобна активност за деца е возењето на велосипед. Родителите кога треба да го научат нивното дете да вози велосипед имаат поголема трема од нивните деца. Родителите често на своите деца купуваат велосипед со помошни тркала од страв да не се повредат при возењето или поради тоа што не се ...

Повеќе »

L-CARNITINE – ТРАНСПОРТЕР НА ЕНЕРГИЈА ВО ОРГАНИЗМОТ

Во многу информативни средства се сретнуваат написи за дејството на L-Carnitine, воглавно како рекламни пораки за слабеење. Многу луѓе имаат чуено за L-Carnitine но колку од нив вистински знаат што е тоа и како дејствува? Што е во суштина L-Carnitine? L-Carnitine е супстанцa која се добива од 2 есенцијални аминокиселини: лизин и метионин. За да се произведе во телото потребно ...

Повеќе »

Неуромедика се екипира за новата Болницата

Неуромедика со забрзано темпо се подготвува за новата Болницата. Изградбата е во втора фаза и активно се работи на градежното земјиште на ул. Јордан Мијалков бр. 62. Се очекува за 12 месеци да биде завршена градбата и да се направат првите прегледи во новите простории. Менаџментот на Неуромедика започна со екипирање на персонал за Болницата. Покрај досегашниот врвен медицински кадар, ...

Повеќе »