Почетна / Активен живот (page 3)

Активен живот

15 совети за забавен одмор со бебе

Дали летувањето со вашето малечко ви звучи застрашувачки? Летните одмори не се лесни и пред да сте станале родители , затоа многу е добро да се информирате што другите родители прават за време на летен одмор и да ги прочитате нивните совети со цел да имате опуштен летен одмор без дополнителни грижи за безбедноста, комфорот и здравјето на своето малечко ...

Повеќе »

Најбогат извор на храна за Вашите деца

За доброто здравје на децата заслужен е силниот имунолошки систем. Кога тој функционира правилно тој се бори против причинителите на болестите. Сите деца се континуирано изложени на разни патогени причинители, но тоа не значи дека се болни. Таквото изложување всушност го зајакнува имунолошкиот систем на децата. Сепак децата кое се почесто болни имаат ослабен имунолошки систем, кој мора да се ...

Повеќе »

Бидете здрави и витални ова лето со помош на следните 5 совети…

Летото е време кога школската година е веќе завршена, многумина од нас уживаат во сончевите зраци, на базен или на пикник, како и многу надворешни активности. За да живеете со чувство на леснотија ова лето следете ги нашите совети за здравје и уживајте максимално во ова лето. Излезете надвор и движете се повеќе Факт е дека летото е идеален период ...

Повеќе »

Во лето негувајте ја својата кожа со млеко

Наместо млеко за чистење на лице во лето користете  млеко од вашиот ладилник Во текот на летото на нашата кожа потребна и е дополнителна нега. Сончевите зраци можат да бидат многу штетни за кожата. Затоа многу е важно правилно да ја негувате. Освен миење на лицето и рацете во кратки интервали, ладната вода и користењето на маска за лице и ...

Повеќе »

Напиток со ѓумбир кој го топи салото на стомакот

Ѓумбирот е одличен додаток во исхраната кој ќе ви помогне да ја елиминирате подуеноста, докажано делува при појава на гасови во стомакот, лошење, ја регулира дигестијата, го подобрува метаболизмот а воедно ги елиминира и мастите. Колку често го консумирате во вашата исхрана? Ви препорачуваме да го вклучите почесто во планот за исхрана барем 3-4 пати неделно наутро и пред секој ...

Повеќе »

Моќното дејство на водата врз нашето здравје

Соодветната хидратација е неизмерно важна за секое живо суштество, вклучувајќи го и човечкиот организам кој се состои од 70 % вода. Водата во организмот ги одржува клетките во телото и правилното функционирање на органите, а нејзиниот недостаток првично се манифестира со следните симптоми : жед, вртоглавица, замор, главоболка, недостаток на концентрација, а подоцна, кога веќе здравјето е загрозено, симптомите се ...

Повеќе »

Трансформирајте го вашето тело засекогаш!

Трансформирајте го вашето тело засекогаш! Одлуката за конечно започнување на нова фитнес рутина е веројатно најтешка. Oдлучноста и упорноста се единствениот начин за постигнување на резултатите кои ги сакате. -Поставете си цел и план Една од најважните работи кои треба да ги направите е да си поставите цел која сакате да ја постигнете. Внимавајте целта да биде остварлива, мерлива и ...

Повеќе »

Рецепти за детоксификација со вода

  – 1 сецкан лимон, 1 сецкан зелен лимон, 1/2 краставица, бокал Добра вода   – 50гр малини, 1 сецкан лимон, 8 ливчиња минт, Бокал Добра вода – 50гр боровинки, 1 сецкан лимон, 1 сецкан грејпфрут, бокал Добра вода    

Повеќе »

Д-маноза

Д- маноза е додаток во исхраната , кој може да се најде во боровинките, праските, јаболката , во други шумски плодови , а и во некои растенија. Инфекциите на уринарниот тракт се едни од најчестите клинички симптоми, кои се многу почести кај женската популација почнувајќи од најрана возраст, додека кај мажите се сретнуваат во понапредната возраст Кај жените овие инфекции ...

Повеќе »

ЗОШТО ДА ИЗБЕРЕТЕ ПИЛАТЕС?

Пилатес е фитнес систем, создаден од Џозеф Пилатес во почетокот на 20-тите години во Германија. Тој претставува серија од контролирани движења, кои се изведуваат или на специјални справи (реформатор) или на подот. Методата Пилатес се фокусира врз подобрување на флексибилноста, силата и сознанието за вашето тело, без непотребно трупање на маса. Целта на пилатес е да се координираат умот, телото ...

Повеќе »