Почетна / Активен живот (page 2)

Активен живот

Bananer- spirulina смути

Spirulina се смета за суперхрана поради својата нутритивна содржина. Со додавање на само една лажичка Spirulina Pacifika  во вашиот блендер може да направите чуда во вашата исхрана. Не само што ќе направите вкусно смути, ќе го подобрите и внесот на протеини во вашата исхрана кои ќе допринесат за зголемена енергија и воедно ќе го зајакните својот имунитет. Spirulina Banan-er смути ...

Повеќе »

Рековинст со хуманитарна забава во Велес

По повод светскиот ден на лицата со пречки во развојот, хуманитарната компанија Рековинст и Здружението на лица со церебрална парализа, утре, 03.12.2016 година со почеток во 16 часот, организираат хуманитарна забава во кафе Casa во Велес. За добрата забава ќе се „погрижат“ младите талентирани момчиња на сакс и гитара, групата „Риплеј“. Целта на хуманитарниот  настан е да се одбележи Светскиот ...

Повеќе »

6 Нутриенти најпотребни за жените

Витамин B6– го регулира расположението , апетитот и спиењето – Витамин B12– го регулира расположението , апетитот и спиењето Фолна киселина– ги спречува мозочните и спиналните деформации во првите недели од бременоста+ низок ризик од рак на дебелото црево Витамин D3  – ги зацврстува коските , забите, мускулите, штити од автоимуни болести + заштита од појава на рак на дојката и ...

Повеќе »

Успешнo заврши кампањата „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“

Околу 400 дечиња од приватни и државни едукативни детски установи беа дел од кампањата „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“, поддржана од ПРОБаланс, која во изминативе два месеци ја реализираше хрватската фармацевтска компанија ПхармаС. Низ директна едукација и интеракција со стручни лица и забава со маскотата ФармаСко, децата добија јасна слика за тоа што се бактерии, кои се ...

Повеќе »

Психолошко советувалиште и едукативен центар Петар Пан, Скопје Ви промовира формирање на група за личен развој што подразбира групен пристап кон работа на себе.

Ваквиот пристап во досегашната примена се покажува како најпродуктивен метод за себеспознавање како и спознавање на другите, а овозможува и воспоставување на систем  на вреднување на себе и другите кој го подобрува квалитетот на животот. Методологијата на работа ќе биде според концепт на Трансакциска анализа и Системска семејна терапија. Преку ваквиот пристап учесниците ќе се стекнат со знаења и вештини ...

Повеќе »

Каков родител- такво дете: за влијанието на семејните вредности

” Родителите остануваат нашите камени темелници, нашите живoтни пријатели дури и по својата смрт. Во исто време можеби ќе ни недостасуваат но постојано ќе бидат присутни- колку и логички тоа и да звучи. Кога доживував успех, на памет секогаш ми доаѓаше сликата од татко ми и начинот на кој се справуваше со успехот, насмевката која ја имаше и големата гордост ...

Повеќе »

Второ издание на Health, Fitness & Wellness Expo!

Време е за враќање во форма! Летото полека ни заминува, па со завршувањето на сите летни активности кои ни го одвлекуваа вниманието време е во фокус да се стави градењето на здрави животни навики. Затоа, со нетрпение го очекуваме викендот 23-25 септември! HFW Expo – Единствениот настан каде ќе имаме прилика на едно место да се информираме за најквалитетните и ...

Повеќе »

Корен од Maca-античка Перуанска супер храна

Маса е растение кое потекнува од Перу, тоа расте на Андите во Перу и Боливија илјадници години.Член е на видот на групата на растенија Lepidium meyenii. Тоа произведува лисја кои растат над земјата, не се високи но затоа пак се одликува со својот бел цвет.  Лековиотиот дел од растението не е делот кој можеме да го видиме со око на ...

Повеќе »

5 вежби за поголеми мускули на рацете

Веруваме дека досега сте направиле илјадници вежби за поголеми бицепси и трицепси. Погледнете го следното видео  и дознајте повеќе од начините на кои можете да го подбрите изгледот на вашите раце притоа постигнувајќи максимални ефекти од направените вежби. Совет: Изведете 10 повторувања од секоја вежба по редоследот во кој се прикажани. Правете паузи од по 30 секунди по секое повторување.   ...

Повеќе »

ЗНАЧЕЊЕТО НА ОМЕГА МАСНИТЕ КИСЕЛИНИ ВО ИСХРАНАТА

Храната не е само задоволство во животот, таа е исто така  важен фактор за нашето здравје. Човековата исхрана претставува мешавина од хранливи материи, кои се единствен извор на енергија потребна за опстојување. Енергетски сиромашната исхрана загрозува многу животни функции, а пред се работната способност. Храната е незаменлив услов за оптимален развој, здравје, добро расположение, значи дел од животот на човекот. ...

Повеќе »