Почетна / Активен живот

Активен живот

Жито Маркети е нов Трговски Партнер на Lyoness во Македонија

Успешниот македонски ланец Жито Маркети стана нов Cashback Card партнер на интернационалната Куповна Заедница Lyoness. Оваа соработка значи дека Членовите на Lyoness може да ги уживаат атрактивните бенефити од купувањето во сите Жито Маркети во Македонија Cash back картичката, од крајот на овој месец, може да се користи на сите 52 продажни локации на успешниот македонски ланец Жито Маркети во ...

Повеќе »

Младата Миа Крстевска е рекордерката на Македонија во младинско пливање

Младата пливачка Миа Крстевска(16) во овој спорт е веќе 10 години, во нејзина сопственост се повеќе младински и апсолутни рекорди на Р.Македонија. Минатата година ја заврши мошне успешно со повеќе од 100 медали и дипломи, беше прогласена за најдобар пливач во женска категорија на државните првенства во Македонија, победник на Македонскиот куп во далечинско пливање(5км) на три езера, апсолутен победник ...

Повеќе »

Да зборуваме поопширно за депресијата со д-р Нела Деспотовска

Светскиот ден на здравјето кој секоја година се одбележува на 7ми април и е ден на одбележување на годишнината на основањето на Светската Здравствена Организација(WHO). Секоја година здравствената организација ја користи единствената можност да поттикне одредена активност околу специфична тематика која е значајна за луѓето ширум светот. Оваа година во централниот фокус на кампањата за Светскиот ден на здравјето се ...

Повеќе »

Кога ќе добиете грч не паничете: еве што треба да направите за да ја олеснете болката

Грч или ”spazam” претставува стегање на мускулите и затоа е важно да не правите нагли движења на ногата кога настапува грчот. Грчот се смирува со спротивната акција а тоа е истегнување. Можеби ви се случило да се разбудите во текот на ноќта или пак по долгиот ден на нозе да добиете грч. Уморни и поспани често не знаете како да ...

Повеќе »

Симптоми за срцев напад: дали се различни кај мажите и жените?

И мажите и жените може да ги имаат добро познатите симптоми за срцев напад како : ладна пот, болки во пределот на градниот кош, несвестици. Но некои од помалку познатите симптоми како болки во пределот на абдоменот, вратот, вилицата, недостаток на воздух, вртоглавици се почеста појава кај жените отколку кај мажите. Но се разбира не треба да ги игнорирате овие ...

Повеќе »

Вежби кои траат по 15 минути и со кои ќе бидете во фит форма

Дали се измачувате со недоволното време за посета на теретана поради бројните обврски и одржувањето на балансот помеѓу работата, семејството (децата и сопругот) како и домашните обрски? Можете да ја одржувате својата но и да бидете во фит форма со само неколку минути дневно поминати во вежбање на високоинтензивни вежби рано наутро. Станува збор за  популарниот ”HIIT Workout” режим кој ...

Повеќе »

Како да засјаете со елан и здравје во вашите златни години со помош на Карнозин?

Одлично е и кога старееме со грациозност – секој ја има таа желба. Доколку се грижиме правилно за себе имаме поголем потенцијал да старееме добро и да се чувствуваме добро. Благодарејќи на бројните истражувања, веројатно е дека можете да бидете активни и да имате мускули дури во вашите 80ти. Од секогаш беше сметано дека не можеме да имаме нови мозочни ...

Повеќе »

Кои додатоци во исхраната им се потребни на жените?

Единствен план за исхрана и исти суплементи во исхраната со цел постигнување на оптимално здравје е исто како да барате фармерки во една иста големина кои треба да им одговараат на сите жени. Жените од секоја возраст се обидуваат да влезат во одреден план кој е генерички со цел да се чувствуваат добро. Секој од нас е индивидуалец во секое поле, ...

Повеќе »

Психологија на сексуалноста

Сексот е важен. Тој е човечка потреба која ја одржува нашата животна енергија. Доколку ја потиснуваме оваа потреба може да се појават емотивни и физиолошки проблеми. Меѓутоа зрелата сексуалност не е едноставно да се постигне. Сексуалноста има потреба од развој на емотивната способност и зрелата личност. Емотивно зрелата личност може да ужива во сексот и од оваа потреба да извлече ...

Повеќе »

Анализа на УН диетата

Зборот диета е изведен од зборот ”diet” што всушност значи начин на исхрана. Многу често се случува поради обемниот број на обврски, динамичниот начин на живеење, консумирањето на бза храна, слатки, дедоволна физичка активност, зголемен внес на јаглехидрати и пред се неизбалансирана исхрана да дојде до зголемен број на килограми. Оваа диета има за цел, покрај намалување на вишокот на ...

Повеќе »