Почетна / Здравје и исхрана / Брзи и лесни салати богати со растителни влакна

Брзи и лесни салати богати со растителни влакна

Салатата е одлично предјадење, но и главно јадење кое ќе направи да се чувствувате одлично. Доколку ви се потребни идеи за салати богати со растителни влакна кои ќе ви помогнат чувството на подуеност во вашиот стомак да го снема тогаш еве ви неколку идеи:

Салата со брокула и сусам

Потпечете сусам во рерна се додека не добие златеста боја. Обарете брокула во вода со сол и пропржете ја со малку путер, додајте свежи печурки и пропржете уште малку. Салатата зачинете ја со сос од  мед и сенф и во него измешајте го потпечениот сусам.

2729

Салата со зрнести плодови

Измешајте варен грашок, свежа пиперка, хељда, црн грав, пченка, зелена салата, и свеж сецкан домат. Посипете со балсамико, црн бибер, сол и павлака.

1384099 (1)
Салата со брокула и индиски ореви

Обарена брокула измешајте заедно со рехидрирани суви црвени пиперки, свежи шампињони, 11 рака индиски ореви, кромид, 1 лажица мајонез, зачини и киселина.
1000118 (1)

 

 

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...