Почетна / Совети за здравје / Билките од вашата градина во служба на здравјето

Билките од вашата градина во служба на здравјето

Секој пат кога ќе се разболите, па дури и кога патите од надуеност, посегнувате по разни лекови. Меѓутоа, сега можете да искористите некои билки од вашата градина со кои ќе решите некои од симптомите кои ги имате.

Ѓумбир –  Секојдневно конзумирајте ѓумбир или чај од ѓумбир бидејќи може да ублажи некои од непосакуваните цревни симптоми. мала количина на ѓумбир додајте во намирниците кои секојдневно ги конзумирате. Можете да земете една лажица нарендан ѓумбир пред јадење на својот оброк.

 

Анасон – Семките можете да ги издробите или да ги оставите цели, па да припремите чај. Оваа билка ќе ви помогне да ги опуштите мускулите и да го олесните излезот на заробените гасови.

Семе од ким – Во секој оброк додавајте семе од ким. На тој начин ќе спречите надуеност и создавање на цревни гасови.

Магдонос– Магдоносот е здрав за целиот дигестивен систем. Можете да го користите сув како зачин или свеж.

Глуварче – Глуварчето има бројни здравствени придобивки. Можете да го користите како чај, и исушено како зачин во храната.

Проверете и

Јагодите се убавина и здравје

Јагоди – здравствени придобивки Јагодите се богати со витамин Ц, каротен, фолна киселина и железо. ...