Почетна / Рецепти / Бесквасно тесто за веганска пица

Бесквасно тесто за веганска пица

Јадете ли пица?
Квасците во храната се оние кои предизвикуваат чувство на подуеност во стомакот па за таа цел ви препорачуваме следниот пат кога ќе подготвувате пица да jа поготвите без квасец
 • 2 1/2 шолји сенаменски брашно
 • 1 лажица сода
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажичка маслиново масло
 • 2/3 шолја млака вода
Инструции:
 1. Комбинирате ги брашното, содата и солта во голем сад. Додадете ги маслото па и водата полека се додека се добие тесто кое не е премногу лепливо.
 2. Тестото се меси веднаш се дели на два дела и секој дел се сука во форма на круг и се аранжира со вкусни вегански состојки.

  Наш предлог за вкусна веганска пица е следен:
  1. Тестото премачкајте го со четкичка со маслиново масло , додадете малку доматно пире, маслинки, растителен кашкавал, претходно малку пропржени на масло кругови од црн домат и секако печурки и ситно исецкан кромид и пиперка.

  Уживајте во добриот вкус!

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...