Почетна / Рецепти / Баклава со јогурт

Баклава со јогурт

Состојка:

– 1/2 кг кори за баклава

– 200 гр сецкани ореви

-3 јајца

– 3л гриз

– 1 прашок за печиво

– 1 чаша масло

– 1 чаша јогурт

– 3 ќесички ванила

– 3 чаши вода

Подготовка:

– Секоја кора премачкајте ја со фил, а секоја втора посипете ја со сечкани ореви.

– Кога сите кори ќе се потрошат, веќе направената баклава исечете ја на коцки, па печете на 150 степени.

– Направете прелив од шеќер, вода и ванила. Оставете шербетот да врие па потоа прелијте ја баклвата.

– Послужете откако ќе се излади.

Проверете и

Креативни и здрави оброци јајце +пиперка- совршена комбинација

Во овој период од годината црвените пиперки се одличен додаток на секој ваш оброк. Па ...

Еден коментар

  1. mnogu ubava !!