Tanja

ЛУБЕНИЦА – ИЗВОР НА ВИТАМИНИ И ОСВЕЖУВАЊЕ ВО ЖЕШКИТЕ ДЕНОВИ

Сите оние кои внимаваат на исхраната, а сакаат вкусно освежување во жешките денови можат без грижа на совест да уживаат во лубеницата. Освен што е вкусна и освежителна, лубеница е богата со хранливи материи. Можеби не сте знаеле, лубеницата е во сродство со краставици, тиквички и тикви па според тоа лубеница припаѓа во зеленчук без оглед што има благ вкус. ...

Повеќе »

ЗЕЛЕНА САЛАТА ( Lactuca sativa ) – РИЗНИЦА НА ВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ

Уште старите Грци и Римјани знаеле за драгоцени цвојства на зелената салата. Хипократ таткото на медицината и припишувал силни лековити својства.Во старата Персија зелената салата била ценета како храна која обезбедува мирен сон. Зелена салата е богата со минерали, фосфор, калциум, магнезиум, железо и бакар. Има ниска енергетска вредност, содржи доста вода, а значаен е извор на фолна киселина и ...

Повеќе »

БЛАГОТВОРНАТА МОЌ НА МОРСКАТА ВОДА

Оној кој не живее покрај обала, настојува барем еднаш годишно да замине на море, затоа што знае дека по летувањето на море ќе се чувствува поздраво и подобро расположено. Подобрена благосостојба не е само последица од одмор и сончање, туку и поради допирот со морската вода, дури доколку само се шетаме покрај морето. Уште во старите времиња грчкиот доктор Хипократ, ...

Повеќе »

Темно чоколадо – умерени количини, вистинска благодет за дравјето!

Доколку сакате да јадете темно чоколадо, сега можете да ја јадете без грижа на совест. Научниците докажале дека црното чоколадо го регулира крвниот притисок и дека е добро за срцето. Какао, едно од основните состојки на чоколадото содржи во себе антиоксиданси полифенол, катехин и епикатехин и мали количества на диетални влакна. Кога телото ќе ги апсорбира сите овие компоненти, тие ...

Повеќе »

ЦРЕША КАКО ПРИРОДЕН ЛЕК

Пролетта е тука, што значи дека сега ќе можете да уживате во прекрасните цреши и нивните многубројни позитивни влијанија врз Вашето здравје. Поред тоа што се убави и вкусни, црешите имаат извонредно позитивен ефект врз нашето здравје. Црешите преставуваат извор на енергија, природен лек за многубројни болести и незаменливи се во спречувањето на многубројни заболувања. Црешите содржат витамини А, Б ...

Повеќе »

ДОМАТ – ЧУВАРОТ НА НАШЕТО СРЦЕ

Домат (Solanum lvcopersicum L.) потекнува од Перу, каде што го одгледувале Индијанците пред доаѓањето на Колумбо. Кога Шпанските освојувачи во 16. век го донеле доматот во Европа, многумина го избегнувале поради непријатната миризба на листот и стеблото. Ликопен кој што се наоѓа во доматот, ни обезбедува заштита од настанување на срцевите заболувања, остеопороза, инфаркт и ја подобрува целокупната состојба на ...

Повеќе »

МОРЕ – ВИСТИНСКА БЛАГОДЕТ ЗА ЗДРАВЈЕТО

Уште во старите времиња најпознатиот грчки доктор и основоположник на клиничката медицина Хипократ го проучувал позитивното делување на морската клима врз здравјето. Хипократ со тоа се занимавал во неговиот роден остров – Кос во Егејското море. Набљудувајќи го позитивниот ефект на морето врз оштетените раце на рибарите, сватил дека морската вода го намалува ризикот од инфекциите и ги обновува клетките.    ...

Повеќе »

ЈАГОДИ – ВИТАМИНИ, МИНЕРАЛИ, ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА

Лековити својства на јагодите познати се уште од античките времиња. Јагодата на многумина е омилено овошје, пред се поради свеж и убав вкус, а најмногу поради тоа што е ризница на здрави материи кои го подобруваат нашето здравје. Многубројни витамини, овошни шеќери и киселини, железо, фосфор, калциум, пектини и други корисни материи се наоѓаат во јагодата. Затоа јагодите уште од ...

Повеќе »

ЗЕЛЕН ЗЕЛЕНЧУК – МАЛКУ КАЛОРИИ, МНОГУ ЗДРАВЈЕ

Зелен  зеленчук содржи витамини и минерали кои се потребни за нормално функционирање на организмот, како што е железо, фолна киселина, магнезиум, аминокиселини, сумпорни компоненти, омега 3 масни киселини итн. Во пролет најмногу се консумираат краставиците, зелката, спанаќот, тиквичките, брокулата … Нека овој зеленчук преставува основа во Вашата исхрана, и ќе бидете витални и здрави. Зелена е боја на пролетта и ...

Повеќе »

Јаглика (Primula officinalis) – одличен лек за бронхитис, настинка, мигрена, несоница, хронична исцрпеност и уште многу други заболувања

Јаглика (Primula officinalis), е една од првите весници на пролетта, во народната медицина е позната како лек за искашлување, бронхитис, настинка. Богата е со ензими, минерали, есенцијални киселини и сапонизиди. Користи се уште и во лекувањето на мигрена, несоница, реуматизам. Јагликата почнува да цути со почетокот на март. Во лековити намени се користи сушениот корен, листови, цветови кои се берат ...

Повеќе »