Почетна / Здравје и Храна

Здравје и Храна

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја жива клетка. Како природна состојка присутен е во секоја телесна клетка и е неопходен за производството на енергија во сите клетки на организмот. Поради тоа во стручната литература го носи називот убикинон (ubiquitus – секаде присутен). Кога снабдувањето со CoQ10 е ниско, клетките стануваат неефикасни ...

Повеќе »

НЕГУВАЈТЕ ГО ЗДРАВЈЕТО – Омега киселини за поздраво срце

Знаци за недостаток на омега масни киселини се: брзо заморување, сува кожа, опа”ање на косата, слаба меморија, имунолошки нарушувања, слаба периферна циркулација, менување на расположението и депресија. Храната не е само задоволство во животот, таа е исто така важен фактор за здравјето. Таа претставува мешавина од хранливи материи, кои се единствен извор на енергија потребна за опстојување. Енергетски сиромашната исхрана ...

Повеќе »

Астаксантинот помага во третирање на Алцхајмеровата болест

Антиоксидансите ги стимулираат Т-лимфоцитите, го подобруваат отфрлањето на непознати ткива и клетки и го зголемуваат дејството на т.н. клетки убијци Изложувањето на јонизирачки зрачења, долгото сончање, тешката физичка работа како и подолгото задржување во простории со чад од цигари можат да бидат главни причинители за создавање на слободни радикали. Слободните радикали всушност се хемиски видови: атоми, јони или молекули одговорни ...

Повеќе »

Жито Маркети е нов Трговски Партнер на Lyoness во Македонија

Успешниот македонски ланец Жито Маркети стана нов Cashback Card партнер на интернационалната Куповна Заедница Lyoness. Оваа соработка значи дека Членовите на Lyoness може да ги уживаат атрактивните бенефити од купувањето во сите Жито Маркети во Македонија Cash back картичката, од крајот на овој месец, може да се користи на сите 52 продажни локации на успешниот македонски ланец Жито Маркети во ...

Повеќе »

Дизајнот на пакувањето помага да се продаде производот

Македонската асоцијација на преработувачи (МАП) презентираше модел на соработка меѓу компании од прехранбено-преработувачката индустрија пред дизајн студија и фриленсер дизајнерите од Македонија. Оваа година, Асоцијацијата планира да ја унапреди ваквата соработка преку нудење специфични дизајн услуги согласно потребите на компаниите – членки и не-членки на Асоцијацијата. „Македонските компании произведуваат квалитетни производи, но сѐ уште постои голема можност за напредок при ...

Повеќе »

Рековинст со хуманитарна забава во Велес

По повод светскиот ден на лицата со пречки во развојот, хуманитарната компанија Рековинст и Здружението на лица со церебрална парализа, утре, 03.12.2016 година со почеток во 16 часот, организираат хуманитарна забава во кафе Casa во Велес. За добрата забава ќе се „погрижат“ младите талентирани момчиња на сакс и гитара, групата „Риплеј“. Целта на хуманитарниот  настан е да се одбележи Светскиот ...

Повеќе »

Успешнo заврши кампањата „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“

Околу 400 дечиња од приватни и државни едукативни детски установи беа дел од кампањата „Хранете се здраво за детство среќно и убаво“, поддржана од ПРОБаланс, која во изминативе два месеци ја реализираше хрватската фармацевтска компанија ПхармаС. Низ директна едукација и интеракција со стручни лица и забава со маскотата ФармаСко, децата добија јасна слика за тоа што се бактерии, кои се ...

Повеќе »

Прополис чувар на имунитетот

Со употреба на прополис, човекот го намалува ризикот од разни болести, пред се од надворешните влијанија, посебно бактерии, вируси и габични инфекции. Со еден збор го спречува имунитетот да слабее. Присутноста на прополисот во нашето тело е многу важна, зошто таа супстанција ги потсетува имуните ќелии на нивната обврска спремно да ги дочекаат причините за бројни болести а со тоа ...

Повеќе »

Сакате ли Таан ?

Таанот во супермаркетите се наоѓа во делот на здрава храна. Еве и зошто. Таанот е паста или намаз кој се добива со мелење на излуштени семиња и во балканската и во медитеранската кујна. Исто така се подготвува во Азија, но таму се мели неизлуштено семе и служи во облик на хумус и алва. Обично, непреработеното семе од сусам уште се ...

Повеќе »

Интервју со Џанфранко Киарини, светски 2* Мишелин готвач за Здравје и храна

Почитуван Шеф Кјарини, добредојдовте во Македонија. Како се случи соработката со нашите готвачи и Slow Food Македонија? Колку време сте во земјава и каков е вашиот прв впечаток? Пред сé, би сакал да се заблагодарам за гостопримството, Македонија беше одлична при нашето прво пристигнување. Сé започна кога Шеф Ана и јас решивме да започнеме со промоција на нашата Источно-Европска Кулинарска ...

Повеќе »