Почетна / Natasha (page 4)

Natasha

#Совети од Здравје и храна за безбедно и убаво лето

Комарците се дефинитивно едно од најдосадните мали инсекти со кои се сретнете ова лето и есен. Упорно зујат па и касаат, а кога ќе ве каснат раничката знае да чеша и да се рашири. Ах тоа досадно чешање. Нашиот денешен совет се надеваме дека ќе успее да ви помогне да се справите лесно со проблемот. Совет: Доколку во близина немате ...

Повеќе »

Здрава верзија на омилениот сладолед за неодоливо летно разладување

Во лето што се консумира најмногу? Па секако, вода и сладолед. Доколку внимавате на својата линија и сакате да се храните здраво ви предлагаме да не заборавите повремено да уживате во вкусот на сладоледот во топлите денови кои ни престојат со одличен рецепт за домашен сладолед. Верувајте ова ќе биде вашиот омилен сладолед цело лето. 2 банани ситно исецкани и ...

Повеќе »

Детокс смути во чинија со малини и спирулина

Вистинска енергетска бомба која морате да испробате- смути во чинија со малини и спирулина Потребно за да го подготвите овој превкусен рецепт е – лажичка Spirulina Pacifica во прав – 1/2 чаша бадемово млеко /кокосово млеко – 1/4 чаша вода – една рака малинки свежо замрзнати – 3 лажици чиа семе – половина полусмрзната банана Бананата се блендира заедно со ...

Повеќе »

Oral Biotic – прв пробиотик во светот за заштита на уво, нос и грло

–          Ја зајакнува отпорноста со оддржување на природна бактериска рамнотежа –          Здраво, природно и делотворно решение –          Делува брзо, сигурно и ефикасно, не содржи шеќер –          Природна поддршка при настинки, грип и инфекции на горните дишни патишта, особено кај деца   Oral Biotic K12 пробиотикот содржи 2 милијарди корисни бактерии и ја оддржува природната рамотежа во устата, грлото и средното ...

Повеќе »

Кокосово масло за слабеење

Кокосовото масло иако е одамна добро познато како состојка достапна впо поголемиот дел од козметчките препарати кои ги користиме постојано : кремови, гелови за туширање, путери за тело, па дури и во омилените кармини и балсами за усни одлично е и како додаток на исхраната. Кокосовото масло ја омекнува кожата и може само по себе да се користи како путер ...

Повеќе »

Неверојатно масло кое поттикнува побрз раст на косата, веѓите и трепките

Сите знаеме дека хемикалиите од шампоните, боењето, наследните фактори, хормоните како и бројни фактори влијаат во растот на косата. Храната има огромно влијание врз квалитетот на косата исто така. Она што го јадеме или придонесува до бенефити или има негативни последици врз нашето здравје. Колку почесто консумирате здрава храна богата со витамини и минерали и бројни нутриенти вие ќе си ...

Повеќе »

Здрав и вкусен појадок

Безглутенски појадок со авокадо, домат, бесквасен леб и јајце. Овој здрав појадок е лесен и едноставен за правење- ќе ссакате да го јадете секој ден. Времето за подготовка на истиот е 15 минути 1 авокадо 1 парче лимон 1 домат 1 јајце претходно изладено во фридижер црн бибер и морска сол 2 парчиња леб за тост без глутен од цели зрна и без квасец ...

Повеќе »

Карнозин-супстанца на долговечноста

Супстанцата на долговечноста, како ште се нарекува Карнозинот, позитивно влијае на знаците на стареење, како во физички така и психички поглед. Редовното користење на Карнозинот допринесува луѓето да изгледаат, но и да се чувствуваат млади и полни со енергија. Фактот дека карнозинот природно се наоѓа во нашиот орагнизам, но и во исхраната, е доволен доказ дека е апсолутно безбедна супстанца. Со ...

Повеќе »

Зошто обожаваме ајвар?

Една од причините зошто ја обожаваме традиционалната домашна кујна е ајварот. Еден од највкусните специјалитети во нашата кујна. Подготвуван со векови наназад, и рецепт пренесен од нашите пра-прабаби што го прави посебно драг за секој од нас. Неговото име доаѓа од турскиот збор” havyar”, што значи кавијар. Овој уникатен намаз од пиперки  за нас е подрагоцен и повкусен и од ...

Повеќе »

Здрави стапчиња од брокула

Време на подготвка 35 минути  20 парчиња  2 шолји сино исецкани брокули 2 лажици магдонос 1/4 ситно исецкан кромид ситно изрендан морков 1 поголемо јајце црн бибер, сол Сите состојки одеднаж се мешаат. Се прават формички по избор (во случајот стапчиња) и се печат додека не заруменат.

Повеќе »