Почетна / Natasha (page 3)

Natasha

Промоција на Спирулина

Драги пријатели, ве покануваме во денес, понеделник- 10.07.2017 на промоција и дегустација на Spirulina Pacifica во аптеката Да-Јана Фарм во Скопје- стадион Чаир, во периодот од 09:30- 14:30 часот. Покрај дегустацијата на Spirulina Pacifica, воедно ќе можете да си набавите некој од производите од асортиманот на Тримекс со попуст од 10%. Повелете посетете ја аптеката Да-Јана во текот на денешниот ...

Повеќе »

Што треба да се јаде пред и после вежбање

Доколку внимаваме на тежината и оджување на витката линија, некогаш исклучивото практикување на редовна физичка активност се чини дека не е доволно. Вежбите апсолутно дека влијаат на зацврстување на мускулната маса, меѓутоа во комбинација со правилна исхрана пред и после вежбањето, физичката активност ќе има зголемен ефект и забрзано ќе делува за топење на мастите. Ви приложуваме неколку опции за ...

Повеќе »

Инфекции на уринарниот тракт- честа појава во летниот период

Семејни излети, зачестени прошетки со пријателите во природа, посета на туристички места, разладување во базени… сите овие забавни активности се знак дека дошло и летото. Но и друг знак на летото се инфекциите на уринарниот тракт. До овие инфекции доаѓа кога бактериите навлегуваат во уринарниот систем и се шират до мочниот меур а во некои посериозни случаи и до бубрезите. ...

Повеќе »

Домашен мазник со изварка по рецептот на Даниела

Домашиот мазник традиционално се прави со тегнење на користе кои треба да се минимално тенки и развлечени. Мазникот се пече во тепсија каде полните кори се поставуваат во форма на полжавче Подготвка: 1/2 кг  брашно вода по потреба 1 квасец 2 лажички шеќер 1 лажичка сол изваркаKвасецот се подготвува со малку шеќер и лажица млака вода на топло со цел ...

Повеќе »

Колку изложувањето на сонце е добро за вашето здравје?

За придобивките од изложувањето на сонце разговаравме со д-р Нела Деспотовска од тимот на Тримекс. Кои се придобивките од сончањето? Сонцето и изложувањето на сончеви зраци имаат поволно влијание на организмот и е особено важно за нашето здравје. Умереното изложување на сонце е корисно и помага за создавање на витаминот Д кој е неопходен за апсорпцијата на калциум и фосфор ...

Повеќе »

Мусака со црни домати

Еден од најпопуларните рецепти во нашата традиционална кујна е мусаката. Мусаката може да се приготвува со компири, тиквички или црни домати. Нашиот денешен предлог рецепт е мусака со прстени од потпечени црни домати од Випро. За рецептот потребно ќе ви е: – 2 тегли потпечени црни домати – 1/2 килограм мешано мелено месо – пармезан – морков – 1 тегла ...

Повеќе »

Хроно диета : рецепт за мафини со ајвар

Доколку сте и вие на најновата хроно диета која направи БУМ во нашата држава но и на Балканот и се чини дека сите каде и да се свртиме околу нас ја споменуваат тогаш добро е да знаете дека на Хроно може и гурмански да се храните. Еве еден одличен рецепт во соработка со нашите пријатели Випро. Секое утро може да ...

Повеќе »

Врап-сендвич со пилешко и авокадо

За време на тропските топлини со кои се соочуваме што е најдобро да се консумира за да се чувствуваме лесно? Ви предлагаме да подготвите лесен и здрав сендвич со пилешко и туна. Пилешкото може да е гриловано, сварено или печено па и да е дел од остатоот од вашиот вчерашен ручек. За помалку од 10 минути со овој одличен рецепт ...

Повеќе »

Документарец за ракот : ”Вистината за ракот”

Моќниот документарец за ракот сниман во 2015 година е дел од голем проект во кој вклучени биле лица кои ја преживеале оваа најголема чума на 21 от век, експерти во тоа поле, научници и лекари. Се што треба да направите за да го гледате бесплатно серијалот на еден од најдобрите документарци досега сниман за оваа болест е да го внесите ...

Повеќе »

10 супер- храни за забрзување на метаболизмот

Имате бавен метаблизам? Еве неколку намирници кои може да ви помогнат при одржување на вашата линија 1. Чили пиперчиња  Богати со capsaicin овие намирници помагаат при намалување на апетитот и топењето на мастите. 2. Зелен чај Богат со антиоксиданси кои го забрзуваат процесот на горење на масти и 3. Корен од глуварче Ја стимулира дигестијата и е одличен диуретик 4. ...

Повеќе »