Почетна / Natasha (page 20)

Natasha

Питулици – македонски специјалитет со долга традиција

Кога ќе споменеме питулици  на што ве асоцира поимот? Не, сигурно не станува збор за палачинки! Овој специјaлитет е карактеристичен за Демирхисарско-Битолскиот крај, а во многу домови  е задолжителен дел од бадниковата посна трпеза. Интересен податок за сите наши читатели: овој специјалитет не содржи ниту една состојка од животинско потекло, вегански е, а не содржи ниту вештачки додатоци, туку ова е уште ...

Повеќе »

Полнети пилешки гради

  Потребни состојки:  пилешки гради Маринада: сушени домати измешани со јаболкова киселина, маслиново масло, лажичка сенф, црн бибер и сол 1/2 шоља ситно исецкан спанаќ 1/2 шоља фета сирење 1/2 шоља моцарела сирење Подготовка:  1.Пилешките гради исецкајте ги и исчукајте ги со дрвен чук. Измачкајте го со маринадата, затоворете ги со најлонска фолија и три часа оставете ги во фридижер. ...

Повеќе »

Рецепт за баклава по повод денешниот празник Курбан Бајрам

На сите припадници од муслиманската вероисповед им го честитаме денешниот верски празник Курбан Бајрам. Една од првите асоцијации која ја добивме кога помисливме на овој празник е превкусната баклава. Доколку сакате да дознаете кои се тајните на оваа превкусна баклава иако е висококалоричен десерт богат со шеќер, денес споделуваме со вас  рецепт како да ја приготвите и секако да ја консумирате ...

Повеќе »

Како да воспоставите добра комуникација со своето дете

Добрата комуникација е важна вештина која треба родителите треба што почесто да ја практикуваат. Родителството може да стане нешто во кое ќе уживате доколку постигнете да воспоставите позитивна ”родител-дете” комуникација. Без разлика на која возраст се вашите деца, добрата комуникација е клучот за градење на самодовербата и меѓусебната почит. Основни принципи на добрата комуникација помеѓу родител-дете  Дозволете му на детето ...

Повеќе »

Што се каротеноиди?

Каротеноиди се фамилија на околу 700 масно-растворливи молекули кои се произведуваат само од фитопланктоните, алгите, растенијата и ограничен број на габи и бактерии. Бета каротенот од морковот е сигурно најпознат каротеноид. Каротеноидите се фамилија на фитохемикалии кои им ја даваат силната боја на растенијата и плодовите во есен. Тие нудат голема заштита од влијанието на слободните радикали. Растенијата целиот свој животен век ...

Повеќе »

Сорбе од манго и диња – разладувачко овошно уживање

Потребни состојки: – 4 лажици шеќер – 1 шоља вода – 2 парчиња манго излупени и без семка – диња , излупена и исчистена од семки – сок од 1 портокал – сок од еден исцеден лимон и исрендана кора од лимонот * Секое сорбе подготвувајте го во различен сад Подготовка на сорбе од манго: Мангото изблендирајте го Додадете му ...

Повеќе »

Лесен и брз колач со мармалад од овошје

За подготовка на овој рецепт потребни ви се: – 4 јајца, – 4 лажици шеќер, – пакетче ванилин шеќер – 4 лажици брашно, – мармалад од шумско овошје/сливи – шеќер во прав – свежо шумско овошје Подготовка: 1. Белките и жолчките поделете ги посебно 2. Со миксер изматете шлаг од белките. 3. Додадете го шеќерот и ванилиниот шеќер и биете додека ...

Повеќе »

Како да ја приготвите највкусната Цезар салата

Приготвувањето на оваа салата опфаќа користење на повеќе намирници. Посетете го локалниот зелен пазар и најблискиот маркет или специјализарана продавница за месни и млечни производи и ќе успеете да уживате во оваа салата. Пригответе ја за саканите и послужете со минерална вода или бело вино. Потребни намирници: – зелена салата – домати/чери доматчиња – рукола – пилешко месо – пармезан ...

Повеќе »

Рецепт за тортелини со вргањ

Во овој превкусен оброк вистински уживавме, одличен е во комбинација со бело вино. Би ви го препорачале како предлог за романтична вечера со саканата/саканиот. Потребни состојки: – 1 пакување тортелини; – 100 грама пршута; – половина ситно исецкан кромид; – 100 мл наутрална павлака за готвење – 3 зденки – вргањ – зачини – пармезан – магдонос и доматен сос ...

Повеќе »

6 зеленчуци со висока концентрација на протеини

Месото секогаш немора да биде единствената намирница со која ќе обезбедите протеински оброк на вашата трпеза и на вашето мени. Верувале или не, постојат зеленчуци кои можат да бидат дел од протеински оброк сами по себе без оброкот да биде надополнет со месо. Зеленчукот богат со протеин е одлична замена за месо за време на пости, при здрава исхрана или ...

Повеќе »