Почетна / Natasha (page 2)

Natasha

Брза и здрава домашна кашичка со палента за најмладите

Оваа кашичка ја добивме на рецепт од наша драга пријателк која рецептот го препорачува на сите мајки. Доколку сте љубители на палента подгответе порција и за себе-доста е вкусна. -200 гр вода -50 гр палента -парче моцарела – кокосово масло Во малку вода со кокосово масло откако ќе се зоврие се додава палентата. Се меша се додека се добие посакуваната ...

Повеќе »

DETOX SCRUB за тело и лице

Крупна сол 200 гр 1 лажичка Spirulina Pacifica лажичка куркума маслиново масло есенцијално масло од пеперминт или нане кокосово масло Измешајте ги состојките заедно и ставете ги во стаклен контејнер или тегличка во фридижер. Користете ги пред секое туширање . Се остава на телото да остои 10 минути, се втрива се додека не се стопи солта и се облива со ...

Повеќе »

Бесквасно тесто за веганска пица

Јадете ли пица? Квасците во храната се оние кои предизвикуваат чувство на подуеност во стомакот па за таа цел ви препорачуваме следниот пат кога ќе подготвувате пица да jа поготвите без квасец 2 1/2 шолји сенаменски брашно 1 лажица сода 1/2 лажичка сол 1 лажичка маслиново масло 2/3 шолја млака вода Инструции: Комбинирате ги брашното, содата и солта во голем сад. Додадете ги маслото ...

Повеќе »

Фантастичен ролат со мармелад од јагоди

Обожавате ли лесна торта со мармелад? А не е ли уште повкусна кога е со мармелад од јагоди? Денешниот рецепт може да го подготвите како богата торта со крем за роденден. Денешниот рецепт е совршен за оние што сакаат да експериментираат. Каков мармелад да изберете? Па секако на Vipro.  Рецептот се припрема во неколку етапи, па затоа еве го низ ...

Повеќе »

Популарната диета на Жан Митрев

Кардиологот Жан Митрев за своите пациенти, но и здравите луѓе кои сакаат да ослабат, осмисли посебен план на исхрана со кој за само седум дена се слабеат и до 10 килограми, доколку во својата дневна рутина воведете барем 30 минути физичка активност. Појадокот за секој ден е ист: 1 овошје (портокал, круша, праска, било што освен грозје и банана).  ПРВ ...

Повеќе »

Ова лето не заборавајте со себе на одмор да понесете пробиотици- еве зошто се од особена важност!

Планирате да одите на одмор? Често на одмор знаеме да се соочиме со пад на имунитетот, настинка, лошо варење на храната и дијареа…и одморот да не се чувствува како одмор. Понесете пробиотици во својата патна торба затоа што регулирањето на цревната микрофлора е од голама важност секогаш па и при патување. Здравата флора во цревата, го стимулира имунолошкиот систем и ...

Повеќе »

Презервирање на вкусот на летото и традицијата – тегла ајвар

Што е ајвар? Добро познатиот ајвар својот назив го добива од турскиот збор кој во превод означува кавиар. Традиционалниот рецепт се состоел од црвени пиперки, црни домати и лути пиперчиња. Се подготвувал во доцно лето/рана есен кога големите меснати пиперки зачестено може да се пронајдат на нивите и на локалните пазари по ниски цени. Примарната намена на овој рецепт е ...

Повеќе »

Зелена детокс супа која ја намалува подуеноста во стомакот и ги чисти токсините

Веганска, Палео, без глутен – детокс супа која содржи бројни витамини и минерали кои ќе ви помогнат да ја намилите подуеноста во стомакот, да го зајакнете имуниот систем и да му помогните на џигерот да се ослободи од наталожените токсини. Состав: 1 главица брокула 1 шолја спанаќ 1 чешне лук (излупено), 1 голем кромид 1 поголема тиквица сок од 1 ...

Повеќе »

Вегетаријански бургер во кој и обожавателите на месо ќе уживаат

Постои ли некој кој не обожава сендвичи? Брзи се за подготовка, може да се прават со најразлични комбинации, да се потпекуваат, тостираат или да се подготват во врап верзија  – за нив секогаш сме расположени кога не ни се чека да подготвуваме комплицирани оброци. Здрава алтернатива на класичниот бургер секогаш има. Еве како да подготвите вегетаријански бургер со црн грав. ...

Повеќе »

Коктел кој ќе ве енергизира и заштити од штетните сончеви зраци

Дали знаете дека составот на Spirulina Pacifica оваа алга ја прави особено корисна во летниот период со што обезбедува внатрешна и надворешна заштита на вашето тело од штетните сончеви зраци? За таа цел денес ви прикажуваме совршен летен напиток кој не само што ќе ве енергизира ќе ви помогне да го заштитите своето тело од штетните сончеви зраци и да ...

Повеќе »