Почетна / Natasha (page 10)

Natasha

Зошто ни се потребни суплементи и кои суплемeнти ни се потребни?

Не постои генерализиран одговор на ова прашање затоа што секој поединeц има индивидуални нутритивни потреби и недостатоци од нутриенти. Со недоволно плодната почва, и квалитетот на храната постојаното присуство на хемикалии во нашето секојдневие може да ја блокира апсорпцијата на нутриенти , постојат периоди кога не е возможно да го добиеме она што на нашиот организам му е потребно од ...

Повеќе »

Посна чорба со зелка и печурки

500 g кисела зелка 100 g свежи печурки 2 главици ситно исецкан кромид 2 компири исецкани во коцки 1морков магдонос 3 ловорови листа чешне лук 2лажици сува коприва црн бибер во зрно 3 суви пиперки Хималајска сол Припрема: Во 1l  воса се подготвува киселата зелка и сите состојки ситно исецкани се додека не омекнат, а на крајот на готвењето се додаваат сувите пиперки и лукчето Посолете ...

Повеќе »

Вежби кои траат по 15 минути и со кои ќе бидете во фит форма

Дали се измачувате со недоволното време за посета на теретана поради бројните обврски и одржувањето на балансот помеѓу работата, семејството (децата и сопругот) како и домашните обрски? Можете да ја одржувате својата но и да бидете во фит форма со само неколку минути дневно поминати во вежбање на високоинтензивни вежби рано наутро. Станува збор за  популарниот ”HIIT Workout” режим кој ...

Повеќе »

Како да засјаете со елан и здравје во вашите златни години со помош на Карнозин?

Одлично е и кога старееме со грациозност – секој ја има таа желба. Доколку се грижиме правилно за себе имаме поголем потенцијал да старееме добро и да се чувствуваме добро. Благодарејќи на бројните истражувања, веројатно е дека можете да бидете активни и да имате мускули дури во вашите 80ти. Од секогаш беше сметано дека не можеме да имаме нови мозочни ...

Повеќе »

Кои додатоци во исхраната им се потребни на жените?

Единствен план за исхрана и исти суплементи во исхраната со цел постигнување на оптимално здравје е исто како да барате фармерки во една иста големина кои треба да им одговараат на сите жени. Жените од секоја возраст се обидуваат да влезат во одреден план кој е генерички со цел да се чувствуваат добро. Секој од нас е индивидуалец во секое поле, ...

Повеќе »

Диетални бомбици без печење

Кокос, гранола и кора од лимон овие диетални бимбици ги прават неодоливи. Потребни состојки: 1 шоља микс од гранола за колачи 1/2 шоља кокосови снегулки 1 лажица чиа семе 2 ситно изрендани кори од лимон 8 суви урми ситно исецкани без семка 1/2 шоља ситно исецкани бадеми или лешници 1 лажица вода 2 лажици кокосово масло 2 лажици мед Упатство ...

Повеќе »

Домашни безглутенски диетални тестенини

Диетата без глутен е одлична за секој од нас не само за лицата кои имаат интолеранција на истиот. Доколку никогаш не сте подготвувале домашни тестенини а посебно не здрави тогаш врреме е да го испробате овој прелесен рецепт за две лица или пак за два оброци за едно лице. Доколку сакате да направите за повеќе лица, дуплирајте ги состојките соодветно ...

Повеќе »

Тестенини во сос од зеленчук

Дали сте пробале тестенини во зеленчук? Денешниот рецепт ќе ви се допадне затоа што во својот состав има превкусни намирници и нема да ви предизвика тешкотии. Потребни состојки за овој вкусен оброк се: – моркови – брокула – златна мешавина (грашок, боранија и пченка) – неутрална павлака – лажица крем сирење – сол и црн бибер – шпагети (или по избор ...

Повеќе »

Пита со кисела зелка

Еден од највкусните традиционални рецепти е питата со кисела зелка Овој рецепт покрај тоа што е многу вкусен е и посен и лесен за подготовка. Доколку не знаете да сучите кори можете да ги набавите од најблиската продавница, колку се посвежи корите толку поубаво ќе изгледа питата. Потребни состојки: – кори за пита -500 гр.  исецкана кисела зелка од Випро – ...

Повеќе »

Со ова масло вашите трепки, коса и веѓи ќе растат побрзо

Ова масло е одлично како третман за растење на коса, веѓи и трепки. Една од тајните состојки е рицинусовотто масло кое по конзистенција е погусто. Ова масло се користи дури и доколку сакате и подолга и посјајна брада секако. Богато е со Omega-9 масла кои овозможувааат влакната да бидат поздрави и да растат побрзо. Рицуносовото масло има посебна компонента која ...

Повеќе »