Почетна / Магдалена Шамбевска

Магдалена Шамбевска

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие инфекции се околу педесет пати почести кај жените отколку кај мажите, пред се заради локацијата на уретрата на жената. Може да влијаат на кој било дел од уринарниот тракт, но најчесто се јавуваат кај мочниот меур (како цистит). Секоја година се проценува дека има над ...

Повеќе »

Зошто ни е потребен магнезиум?

Магнезиумот е еден од основните  елементи кои се потребни  за правилно функционирање на организмот. Но, вашето тело не може да го произведе . Поради тоа се препорачува да се јаде храна богата со магнезиум или да се  надомести недостатокот со соодветни суплементи. ПОМАГА ДА СЕ ЗГОЛЕМИ ЕНЕРГИЈАТА Магнезиумот креира енергија во вашето тело преку активирање на аденозин трифосфат-от. Истиот помага ...

Повеќе »

Уживајте во пиењето кафе, додека ги губите вишокот килограми!!

Специјално дизајнирано кафе кое допринесува за: Намалување на телесната тежина Намалување на апетитот Зголемување на будноста и вниманието Забрзување на метаболизмот Ја зголемува енергијата Ја зголемува оксидацијата на мастите Уживајте во пиењето кафе, додека ги губите вишокот килограми. Дознајте како да постигнете и како да ја одржите идеалната тежина со овој омилен напиток. Во својот состав Slim Line кафето го содржи најдоброто Арабика ...

Повеќе »

ТОП 5 ПРИЧИНИ ЗОШТО ВОДАТА Е ВАЖНА ЗА СЕКОЈДНЕВНИОТ ЖИВОТ

Според последните истражувања кои светските научници ги прават, водата освен што има суштинско значење за животот на човекот, тие избраа неколку причини заради кои пиењето вода е важно и решава проблеми врзани со здравјето. 1. Го штити срцето Пиењето на поголема количина вода може да помогне во спречување на срцев удар. 2. Ја подобрува работата на мозокот Водата обезбедува на мозокот повеќе ...

Повеќе »

Ова е причината зошто многу од диетите се неуспешни… Slim Line открива како да ја намалите или одржите телесната тежина!

Можеби сте запознати, а можеби и не, но постојат непишани правила врзани за губењето на килограмите. Според бројни истражувања, прво правило за губење на килограмите е да го намалите внесот на калории. Т.е  да создадете нивен дефицит на одреден временски период. Запомнете, ако на организмот му дадете повеќе калории отколку што се потребни, тој ги складира во масти и вие ...

Повеќе »

Брз нискокалоричен пијалок со шејк од ванила и нескафе

Како се замислувате себеси во новата сезона? Можеби полесни, поздрави и поубави. Пред  да направите било каков нездрав избор на храна размислете ги следните нешта: Не ви одговара вашата облека Се чувствувате исцрпено Вашата кожа нема сјај Немате доволно енергија Сакате да бидете убави Си префрлувате на себеси дека сте јаделе Сакате да вежбате повеќе Потребна ви е промена Ние ...

Повеќе »

Чоколаден Мус – Хранлив заменски оброк со SLC Meal Replacement од чоколадо

Колку за вас значи поимот квалитетна храна? Избирањето на состојките кои ги внесуваме во нашиот организам отсекогаш било важно. За да може телото да функционира нормално и да троши енергија, од негде треба и да ја внеси. Бидејќи здравата, природна и урамнотежена исхрана е услов за добро здравје и виталност, ви подготвивме рецепт Чоколаден Мус со SLC Meal Replacement шејк ...

Повеќе »

Детокс наспроти чистење – Која е разликата?

Зборовите детокс или чистење често ги употребуваме во иста конотација, но тие имаат различно значење. Што подразбираме под детокс? Целта на детоксот е да ги елиминира токсините од телото претворајќи ги во отпад кој го исфрламе (од пушење цигари, хемикалии, тешки метали и други еколошки елементи). Особено важно е да се изврши детоксификација и да се исчистат патиштата на главниот ...

Повеќе »

Хидратацијата – клучна за добрата дигестија.

Познато е дека водата е најдобриот начин за хидрирање на организмот. Дали пиете доволно? Што предизвикува дехидратација? Вие станувате дехидрирани кога вашето тело ќе се ослободи од течностите повеќе отколку што сте апсорбирале. Кога дишете, се потите, уринирате или се движите, телото троши од течностите. Ако не консумирате доволно вода за да ги надохнадите потребите на телото, тогаш вашето тело не ...

Повеќе »

Топ пет совети како да го избегнете празничното прејадување

Се ближи Нова година и Божиќ, а со нив и завршување на постот и желбата да уживате во празничната трпеза. Како да го “излажите” мозокот и да не го зголемите вишок на килограми во текот на празниците? Тука ќе ви наброиме пет совети кои би ви помогнале во тоа. Се во една чинија. Ако сакате да пробате повеќе различни видови ...

Повеќе »