Почетна / Наташа Јовановска

Наташа Јовановска

Кои се причините за прекумерно потење?

Потењето е најнормален процес кој се одвива во нашето тело кога сме изложени на топлина, кога сме физички активни или ако имаме некаква инфекција, па нашиот имунолошки систем ја подига температурата за да ја убие бактеријата или вирусот. Но, ако премногу се потите, а ништо од погоре наведеното не е причина, можно е да имате некој хроничен проблем кој треба ...

Повеќе »

Дали ги читате етикетите на храната која ја купувате?

Според законот сите производи мора да бидат етикетирани коректно: со наведен состав, хранлива и енергетска вредност. Ова може да биде добра алатка во сферата на правилна исхрана. Што ќе прочитаме од етикетата? Табелата со хранливата вредност на производот е основен ориентир и наш помошник во борбата со вишокот калории. Не смееме да заборавиме дека во неа се содржат најважните информации ...

Повеќе »

Пингвини од јајца

Еве една идеја како да ги искористиме велигденските јајца и да ги израдуваме децата. Од морковот правиме стапала односно ноџиња на пингвините, копчиња на телото и клун. Со чепкалка му ја прикачуваме маслинката на јајцето кое ќе биде глава на пингвинот. Една маслинка ја делиме со нож на половина и чепкалката ја делиме на половина и ги прикачуваме странично на ...

Повеќе »

Трансформирајте го вашето тело засекогаш!

Трансформирајте го вашето тело засекогаш! Одлуката за конечно започнување на нова фитнес рутина е веројатно најтешка. Oдлучноста и упорноста се единствениот начин за постигнување на резултатите кои ги сакате. -Поставете си цел и план Една од најважните работи кои треба да ги направите е да си поставите цел која сакате да ја постигнете. Внимавајте целта да биде остварлива, мерлива и ...

Повеќе »

Направете дома, Џуси Сангрија – овошен коктел!

Симпатичен, освежителен, совршен за целото семејство, коктел Џуси Сангрија! Време за подготовка 5 минути.   Потребни состојки: 4 чаши Џуси овошен сок 8 чаши газирана вода или вода со ѓумбир 1 свежа исецкана кива 1 исецкан портокал 1 исецкан ананас 1 исецкан зелен лимом 1/2 чаша свежи малини 1 исецкана карамбола – по желба (може да се набави во поголемите маркети)     ...

Повеќе »

Велигден е на прагот, Ви требаат идеи за украсување на Велигденски јајца? #1

Ви треба време, неколку предмети кои секој од нас сигурно ги има во домовите и КРЕАТИВНОСТ!   1. Ставете му течен лепак на површината на јајцето и потопете го во светулки или декоратвни зрнца!   2. Обиколете го јајцето со дебел конец, но претходно ставете течен лепак!   3. Наберете ливчиња или цветови, и направете уникатен дизајн во неколку чекори! ...

Повеќе »

Јадете здраво, без мака!

1. За викенд освен што ќе зготвите ручек, подгответе доручек и ручек за цела работна недела.   2. Ако сакате овесен доручек но ви здосадило секој ден да го јадете истото Стоплете 1/2 чаша кафеав ориз (или друга готова житарка) и 3/4 чаша бадемово млеко во микробранова. Исецкајте 1/2 јаболко, 2 лажички незасладен путер од кикиритки, 1 лажичка семе од афион ...

Повеќе »

Решете го проблемот со масните наслаги на ефикасен начин!

Масните наслаги кои се наталожени на стомакот, бутовите, колковите и задникот претставуваат и естетски и здравствен проблем. Исхраната која е богата со прости шеќери и нездрави масти и запоставување на физичката активност се главен причинител за таложењето на масти и се предиспозиции за дебелеење, што е причина за настанување на бројни здравствени проблеми. Масните наслаги се aкумулираат во текот на ...

Повеќе »

Сезонски алергии – јак имунитет и заштита!

Сезонските алергии може да се намалат доколку се направат корекции во исхраната, особено недостатоци на цинк, селен, картеноиди, витамин Ц и витамин Е. Студиите за витамин Ц покажале дека овој витамин во големи дози има ефекти на атнихистаминик но без зголемување на телесната тежина и негативните последици по срцето. Високото ниво на витамин Ц, исто така, ја зголемува енергијата и ...

Повеќе »