Почетна / Совети за здравје / Ако лесно губите живци, покрај себе имајте нешто од ова!

Ако лесно губите живци, покрај себе имајте нешто од ова!

Ако лесно пламнувате или сте под стрес, како прва помош може да ви биде шишенце со етерични масла. Проверете кои масла имаат мирис доволно моќен да ги смират напнатите живци. 

Масло од лаванда

Едно од најпопуларните масла за смирување е маслото од лаванда. Лавандата е многу отпорна билка која може да се одгледува во градина и не бара многу грижа за неа. Кога се користи во склоп на ароматерапија ја отстранува напнатоста, гневот и опушта. Добра е и за оние кои патат од несоница.

Јасмин

Потеклото му е од Индија, но сега јасминот може да се најде на различни подрачја од медитеранот. Го нарекуваат “крал”  помеѓу мирисните масла. Поседува богат, длабок мирис кој е сензуален и опушта. Се користи против ментална блокада, нервоза и тага. Сосема добро делува и како антидепресив.

Камилица

Маслото од камилица исто така е добро за смирување. Делува како седатив, а во облик на чај познат е како напиток за опуштање. Во ароматерапија неговта улога не е потполно различна. Смирува, намалува болка и стрес.

Бергам

Иако се користи како масло кое дава сила, тоа се вбројува во масла кои смируваат. Корисно е за ублажување а стрес.

Масло од ружи

Во Бугарија маслото од ружи се користи за ублажување на хистерија, тага и депресија. Некои тврдат дека ги балансира женските хормонални циклуси.

Нероли

Нероли е егзотично масло кое се произведува во неколку различни земји, вклучувајќи ја Франција, Мароко, Тунис и Египед. Маслото се добива од горчливи портокали и тоа е еден од најдобрите ароматски антиепресиви. Добро делува против стрес, тегоби, шок, страв и недостаток на самодоверба.

Сандаловина

Ова е уште едно масло од Индија, освен што  епогодно за лечење на акни, делува прекрасно и ги смирува живците. Опушта и смирува иритации, а може а биде од помош за време на депресија.

Ианг Ианг

Етерично масло кое подсеќа на јасмин. Мадааскарски цвет кој има сладок, егзотичен, цветен и сенуален мирис. Се корити како антидепресивно средство кое го смирува бсот и ослободува од напнатост. Намалува проблеми со акни, го намалува крвниот притисок, ги ублажува грчевите во мускулите, ублажува симптоми на ПМС и помага во борба против бактериите.

Ванила

Масло од ванила можете да најдете во тропските места како што се Тахити, Мадагаскар и Јава. Богат, топол и сладок мирис за многу е најпријатниот мирис кој го подобрува расположението. Делува и како афродизијак.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...