Почетна / Совети за здравје / Јадете манго и избегнете рак и дијабетес

Јадете манго и избегнете рак и дијабетес

Мангото е популарно заради својот освежувачки вкус, но откриено е дека многу добро делува на здравјето. Хранливите материи на ова тропско овошје се добри за кожата, здравјето на очите, спречуваат дијабетес па дури и настанување и ширење на рак.

Секојдневното конзумирање  помага во регулирање на шеќерот во крвта, а мангото содржи природни шеќери. Ова  е добра вест за оние кои боледуваат од дијабетес тип 2 бидејќи може да осетат подобрување ако редовно го јадат ова овошје.

Со конзумација на манго се намалува холестеролот, се спречува низа на негативни состојби, вклучувајчи и метаболички синдром. Тој делува подобро отколку лековите за холестерол зошто природно ја урамнотежува функцијата на клетките во целото тело. Корисен е бидејќи со негово конзумирање помага да се намали отпорноста на инсулин и ја поправа толеранцијата на глукоза кај мускулите, ги нормализира липидите во крвта, што го спречува развојот на кардиоваскуларни болести.

Јадете манго и избегнете рак

art-cancer-620x349

Но, здравствените придобивки на мангото тука не застануваат. Науката досега открила повеќе од 4000 различни полифеноли во билките, а многу од нив присутни се во мангото. Познати се по тоа дека ги напаѓаат слободните радикали и ги штитат клетките од оштетување. Полифенолите во него ги убиваат клетките на рак кај дебелото црево и дојки.

За разлика од фармацевските зрачења, полифенолот ги напаѓа клетките на рак, но не му штетат на здравите клетки.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...