Почетна / Здравје и исхрана / 5 здравствени бенефити од консумација на тиква

5 здравствени бенефити од консумација на тиква

5  здравствени бенефити од тиквата кои можеби не сте ги знаеле:

1.Извор на антиоксиданси

Тиквата е богата со витамини, минерали и фитонутриенти кои промовираат позитивна антиоксидантна активност. Бета каротен, витамин C, лутеин, и zeaxanthin се поврзани со видот, овие нутриенти спречуваат негативно дејство на слободни радикали кои предизвикуваат штета на катаракта, макуларна дегенрација и други очни проблеми.

2. Извор на влакна

Една шоља пасирана тиква содржи само 50 калории и содржи 3 грама лесно сварливи влакна. Ова значи дека тиквата е одличен начин да се чувствувате сити и да го скратите внесот на калории без да се чувствувате гладни.
10-best-pumpkin-recipes-3_625x350_81439212123 oesojkaabiaca_bigger

3. Здрава функција на телото

Тиквата е одличен извор на антиоксиданси вклучувајќи витамин Ц, витамин А (бетакаротен) и цинк кој помага во одржување на здрав имун систем а со тоа и одличен начин да го зачувате здравјето во сезоната на настинки. Класичната печена тиква, заменете ја со супа од тиква, пире од тиква па дури и благите работи замене те ги со печена и засладена карамелизирана тиква.
pumpkin

4. Го храни вашето лице!

Доколку мислевте дека тиквата е добра само за вашето тело, девојките посебно ќе ги израдува фактот дека тиквата е одлична и за лицето. Месото на тиква е одлично за хидратација на вашето лице и длабока регенерација.

  • 1/4 шоља свежо испасирана тиква
  • 1 лажица овес
  • 1 лажица млеко

Додадете ја маската на вашето лице. По 20 минути исплакнете го со млака вода и ќе уживате во меко, овежено, потхрането и длабински регенерирано лице спрремно за ветровитата доцно есенска сезона.

5. Спречува дијареа кај миленичињата 
Многумина од нас имаат куче, мачка или друго животно во чие друштво уживаат. Миленичињата во оваа сезона од годината често се случува да имаат дијареа. Многу е важно повремено и без да го имаат овој проблем да им давате свежо изгмечена печена тиква со цел да им помогнете да имаат подобра дигестија на храната и регулирана столица.

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...