Почетна / Совети за здравје / 4 изненадувачки здрави придобивки од јогуртот!

4 изненадувачки здрави придобивки од јогуртот!

Кажете му да на јогуртот!

Јогурт ја измазнува кожата, го смирува желудникот, па дури и успешно ги полира свеќниците (навистина!). Што се може ова млечно чудо да направи?

Чувар на лицето

Нема потреба за скапи дерма третмани за да имате совршен  тен. Јогурт содржи млечна киселина која  нежно прави ексфолијација на горните слоеви на епидермисот, и ги расчистува флеките и ја изедначува бојата на кожата, па дури и може да го намали брчките.

Обидете се со оваа маска: Измешајте 1 чаша јогурт со 2-3 капки бадемово или маслиново масло и една лажица мед. Оставете да делува 20-30 минути, а потоа исплакнете се. Резултатот е посјајна и помазна кожа.

Магично чисти!

Исчистете ги вашите метални украси, без непријатни хемикалии-со користење на јогурт. “Неговата млечна киселина работи толку добро што нештата го враќаат својот сјај како да се нови. Направете ја ова

За да изгледа украсот повторно како нов , користете техника на чистење Бонд. Одете над секое парче со влажна крпа, а потоа за заштита од гребење ставете неколку лажици обичен јогурт на чиста крпа и поминете ги нечистите делови. Избришете го вишокот јогурт, измијте го металот со сапун и топла вода за да сјае. Избришете уште еднаш со сува крпа.

Помага на дигестивниот систем

Пробиотиците или корисните бактерии кои јогуртот ги содржи ја балансираат микрофлората во стомакот и помагаат при варење на храната. За да ги користите ваквите придобивки, осигурајте се дека вашиот омилен јогурт содржи најмалку една милијарда формирани единици (CFUs) на живи култури. Повеќето брендови, листата со информации ја имаат на нивните веб-сајтови.

Помага во работата на срцето

Уште една добра причина да пиете јогурт е тоа што тој помага во работата на срцето и го регулира крвниот притисок. Особено, конзумирање на јогурт без маснотии или малку маснотии може да помогне во намалување на ризикот од појава на висок крвен притисок.

Специјалните протеини во јогуртот и високото ниво на калциум, магнезиум и калиум придонесе за намалување на ефектот на висок крвен притисок.

 

 

 

 

Проверете и

Ги спречува и третира инфекциите на уринарниот тракт

Боровинките се најпознати во помагање, спречување или лекување на инфекциите на уринарниот тракт . Овие ...