Почетна / Здравје и исхрана / 11 високопротеински намирници

11 високопротеински намирници

Жените постари од 19 год треба да внесуваат 46 грама протеини дневно, а мажите постари од 19 години по 56 грама. Но ако не внесувате  доволно протеини, нема потреба во потполност да ја менувате целата исхрана. Овие оброци содржат доволно протеин и потребно е само да ги внесете во исхраната.

1) БЕЛО НИСКОКАЛОРИЧНО СИРЕЊЕ

Една шолја од ова сирење содржи 25 грама протеин.

2) ТУНА

Една конзерва туна може да содржи 25 грама протеин.

3) МИСИРКА

Деведесет грана мисиркино месо содржи околу 25 грама протеини.

4) ГРЧКИ ЈОГУРТ

Сто четириесет до 170 грама  од овој јогурт може да содржи од 15 до 17 грама протеини.

5) ГРАВ

Една шолја варен грав содржи од 18 до 22 грама протеин.

6) СЕМКИ ОД ТИКВА

Дури 14 грама протеини  се наоѓаат во половина шолја со семки од тиква.

7) ЧОКОЛАДНО МЛЕКО

Чаша чоколадно млеко содржи од 8 до 11 грама протеин.

8) ВАРЕНИ ЈАЈЦА

Едно варено јајце содржи отприлика 6 грама протеин, а 100 калории.

9) МЕШУНКАСТО ОВОШЈЕ

Ако изедете 25 грама свежи бадеми ќе внесете отприлика 6 грама протеини.

10) ОВЕСНА КАША

Една порција овесна каша содржи до 5 грама протеин.

11) ПУТЕР ОД КИКИРИТКИ

Една лажичка путер од кикиритки содржи околу 4 грама протеини.

Проверете и

CoQ10 – ПОДДРШКА ЗА ЗДРАВ СРЦЕВ МУСКУЛ И ПОВЕЌЕ ЕНЕРГИЈА ЗА ОРГАНИЗМОТ

Што е CoQ10? Коензимот Q10 е природен нутриент есенцијален за живот и здравје на секоја ...