Почетна / Совети за здравје / 10 причини зошто брокулата е корисна

10 причини зошто брокулата е корисна

Тмурната есен опасно се приближува. Ладните денови често се поврзуваат со топла и висококалорична храна, но ние ви предлагаме да направите “есенски план за исхрана “. Во идната сезона влезете со полна енергија и витка линија. За почеток, ви предлагаме што почесто да јадете брокула. Зошто?

Постојат барем 10 причини:

1. Брокулата заситува и совршена е за луѓе кои се склони на прејадување.

2. Таа е одлична превенција за рак.

3. Позитивно делува на срцето.

4. Ја зголемува цврстината на коските.

5. Го регулира крвниот притисок.

6. Помага во превенција на преладување.

7. Ги регулира хормоните.

8. Го подобрува имунитетот.

9. Помага на лицата со дијабетес.

10. Нискокалорична е и добра за вашата фигура.

Проверете и

Јагодите се убавина и здравје

Јагоди – здравствени придобивки Јагодите се богати со витамин Ц, каротен, фолна киселина и железо. ...