Почетна / Совети за здравје / Јагодите се убавина и здравје

Јагодите се убавина и здравје

Јагоди – здравствени придобивки

Јагодите се богати со витамин Ц, каротен, фолна киселина и железо.

  • Антиоксидантите кои ги содржат помагаат за превенции на Алцхајмеровата болест и за заштита на кардиоваскуларниот систем.
  • Витаминот Ц кој овозможува еластичност на крвните садови е добар за имунитетот.
  • Срцето ги сака јагодите. Ова овошје во една порција содржи 134mg калиум. Исто така го алкализира организмот.
  • Овие црвени плодови помагаат при висока температура, изгореници и болка во мускулите.
  •  Не содржат многу шеќер па зато се добри за дијабетичари, секако не претерувајте.

Поради количината на витамин Ц кои ја содржат јагодите, едноставно морате да ги ставите во вашата рутина за нега на кожа.

Витаминот Ц помага да се изгради калоген па кожата изгледа помладо и затегнато. На овај начин помага во предвремено појавување на брчки. Покрај тоа ја избелдува кожата па ќе се решите од непријатните дамки на лицето.

Маска од јагоди за лице

Направете маска од јагоди. Посипете неколку поголеми парчиња со вилушка. Додадете мед и испасирајте ги, смесата ставете ја на лицето. Тоа е 20 минути. Потоа лицето се мие со млака вода. Ја снабдува кожата со витамини и ја прави кожата свежа, мека и чиста.

Проверете и

Први симптоми на остеопороза

Остеопорозата е болест во која доаѓа до губење на коскената маса и без никакви симптоми. ...